You are here
Home > Zdrowie > Wakacyjna pierwsza pomoc

Wakacyjna pierwsza pomoc

Większość sytuacji, w których musisz udzielić pierwszej pomocy, dzieje się nagle. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak postępować właściwie, zanim dojdzie do wypadku. Jest to szczególnie ważne w czasie wakacji, gdy dochodzi do większości urazów.

Jeśli masz do czynienia z niewielką raną (nierozległą i niegłęboką), możesz pomóc poszkodowanemu, który później w razie potrzeby zasięgnie porady lekarskiej.

Wakacyjna pierwsza pomocZanim zaczniesz opatrywać ranę, zdezynfekuj ręce lub załóż gumowe rękawiczki. Najpierw oczyść ranę jałowym gazikiem. W razie potrzeby usuń ciała obce (drobiny ziemi, szkła etc.). Użyj maści MaxiBiotic, która chroni przed zakażeniem i przyspiesza proces gojenia rany. Możesz miejsce zranienia dodatkowo zabezpieczyć gazą i bandażem. Do dezynfekcji nie używaj alkoholu (np. spirytusu). Powoduje ból i działa drażniąco (żrąco) na tkanki. Z kolei jodyna może być stosowana jedynie przy dezynfekcji brzegów rany. Zastosowana na otwartą ranę, spowoduje jej podrażnienie.

W przypadku rozległych i głębokich ran, które mogą zagrażać życiu, natychmiast wezwij pomoc medyczną. Do czasu przyjazdu lekarza, spróbuj powstrzymać krwawienie, naciskając na ranę co najmniej 20 minut, używając w tym celu bandaża elastycznego.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top