You are here
Home > Inspiracje > Dom i ogród > Salon w Różach

Salon w Różach

To nowatorski projekt kulturalno – artystyczny łączący kawiarniany styl Republiki Róż oraz intelektualny charakter spotkań spod znaku Fundacji Barak Kultury. W ramach cotygodniowych wieczorów uczestnicy wybiorą się w popularnonaukową podróż nawiązującą do tradycji salonów artystycznych zeszłego stulecia.

Na program składają się: wykłady, spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, wydarzenia paraartystyczne w formie piosenki, projekcji filmowej, czy też interpretacji fragmentów literatury w wykonaniu aktorów. Zakres tematyczny wystąpień harmonizuje z wysublimowaną estetyką i artystycznym charakterem kawiarni.

Spotkania odbywać się będą w trzy wtorki każdego miesiąca w kawiarni Republika Róż (sala na dole) na Placu Kolegiackim 2. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Brak konieczności rezerwacji. Organizatorzy: Fundacja Barak Kultury oraz kawiarnia Republika Róż.

PROGRAM
Pierwsze spotkanie:
11 maja godz.19
Ku słońcu. Podróż po świecie kobiet. Wieczór autorski z Ingą Iwasiów, pisarką nominowaną do nagrody Nike w 2009 roku za powieść „Bambino”. O swojej nowej książce ,,Ku słońcu” opowie w rozmowie z Agnieszką Gajewską z poznańskiej Pracowni Krytyki Feministycznej. Fragmenty powieści przeczyta  Izabella Tarasiuk, aktorka Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Ku Słońcu. Wnikliwa psychologicznie historia o miłości, odchodzeniu i poplątanych ścieżkach życiowych wyborów. Wydana w kwietniu 2010 roku powieść jest kontynuacją głośnej książki Bambino która w krótkim czasie zdołała pozyskać przychylne opinie czytelników  i recenzentów. Interpretowana jako powieść o przywracaniu pamięci osnutej formą szczecińskiego snu, wciąż czeka i zachęca do nowych sposobów odczytania. Spotkanie z autorką to możliwość poszukania klucza do jej bogatej twórczości także w kontekście krytyki feministycznej.

Inga Iwasiów. Wykładowczyni pisząca wiersze i powieści, krytyczka literatury i redaktorka „Pograniczy”, profesorka-feministka. Jest autorką opowiadań Miasto-ja-miasto (1998), zbiorków poetyckich Miłość (2001), 39-41 (2004), rozpraw i esejów, m.in. Gender dla średnio zaawansowanych (2004) i powieści Bambino (2008).

Następne spotkania:

18 maja godz.19
Imiona róży. Czy o róży można powiedzieć coś nowego i oryginalnego? Rozważania na temat  znaczeń róży, kwiatu kwiatów, ważnego i wyjątkowego nie tylko w europejskiej kulturze przeprowadzi Joanna Maleszyńska, filolog polski, wykładowca UAM.

25 maja godz.19
Maria Callas – opowieść o divie operowej. Śpiewaczka, która zreformowała teatr operowy i wyznaczała trendy w modzie. Primadonna stulecia! Nad wielowymiarowością ikony kultury popularnej jaką stała się Maria Callas zastanowi się Maciej Kucharski, historyk sztuki.

Projekt objęty patronatem medialnym: Polska Głos Wielkopolski, Radio Merkury oraz miesięcznik My 50+,  zrealizowany w partnerstwie z Uniwersytetem III Wieku oraz Pracownią Krytyki Feministycznej IFP w Poznaniu.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top