You are here
Home > Inspiracje > Ciekawostki > Jak tanio i bezpiecznie kupować przez internet?

Jak tanio i bezpiecznie kupować przez internet?

Wraz ze wzrostem popularności zakupów internetowych, rośnie również liczba powiązanych z nimi oszustw, wyłudzeń oraz fałszerstw. Wzrost świadomości kupujących nie wyeliminuje wszystkich zagrożeń powiązanych z zakupami w sieci, jednak proste działania prewencyjne zminimalizują ryzyko z nimi powiązane. Jak kupować bezpiecznie, a do tego cieszyć się towarami nabytymi po korzystnej cenie?

Klienci nabywający towary i usługi przez internet rzadko są całkowicie świadomi przysługujących im praw, mimo że różnią się one od tych stosowanych w przypadku zakupów w tradycyjnym sklepie. Odpowiednie ustawy regulujące formę i tryb sprzedaży w sklepach internetowych gwarantują np. odstąpienie od umowy i zwrot towaru w ciągu 10 dni bez konieczności podania przyczyny, jednak wymuszają w takim przypadku także konieczność przekazania pisemnego oświadczenia. Każdy profesjonalny i rzetelny sprzedawca internetowy doskonale zdaje sobie sprawę z ciążących na nim obowiązków względem nabywców. Paradoksalnie jednak, żadne z obowiązujących przepisów nie uchronią kupujących przed, niestety coraz częściej zdarzającymi się, oszustwami czy wyłudzeniami.

Skontroluj sprzedawcę

Jak ustrzec się przed nieuczciwym sprzedawcą? Pierwszym krokiem w kontakcie z nieznanym dotąd sklepem internetowym, powinna być kontrola jego wiarygodności jako przedsiębiorcy. Na stronie muszą znaleźć się takie informacje jak adres siedziby sklepu oraz wszystkie dane firmy, tj. numer NIP, REGON oraz dla spółek, których założenie wymaga rejestracji w sądzie (np. sp. z o.o.) nr KRS. W prosty sposób, dzięki licznym wyszukiwarkom podmiotów gospodarczych, pozwolą one na ustalenie prawdziwości  podawanych przez sklep informacji. Kolejnym punktem powinien być przegląd opublikowanego na stronach serwisu regulaminu zakupów. Umożliwi on zapoznanie się ze szczegółami każdej transakcji, np. terminem realizacji zamówienia, kosztami dostawy, trybie składania zamówienia oraz płatności, jak i sposobie reklamacji. Prawdziwość danych rejestrowych oraz odpowiednio skonstruowany regulamin zakupów, mimo wszystko nie gwarantują jednak, że dany sklep rzetelnie wywiązuje się z ciążących na nim obowiązków. Pomocne w tym przypadku okażą się  portale jak np. opineo.pl oraz fora internetowe.
–Komentarze umieszczane przez użytkowników danego sklepu na forach czy w portalach opiniotwórczych są jednym z najlepszych sposobów weryfikacji uczciwości i rzetelności sprzedającego. Obiektywne oceny wcześniejszych nabywców są tak samo ważne, jak ogólny wygląd serwisu, czyli wielkość oferty, budowa interfejsów czy wygląd grafiki. Oferowanie, tak jak w naszym wypadku, wielu tysięcy modeli obuwia, wykonanie odpowiednich zdjęć oraz opisów jest dla oszusta po prostu nieopłacalne, ponieważ kosztowałoby około kilkudziesięciu tysięcy złotych – wyjaśnia Piotr Przybylski, członek zarządu największego w polskim internecie sklepu z obuwiem sportowym www.1but.pl.

Nie bez znaczenia jest również liczba fanów danego sklepu na portalach społecznościowych (np. Facebook) świadcząca o jego popularności.

Wybierz najkorzystniejszą ofertę

Zgodnie ze statystykami, Polacy kupują w internecie najczęściej właśnie obuwie oraz odzież, jak i książki, sprzęt AGD i RTV oraz elementy wyposażenia komputerowego. Zakup najchętniej nabywanych butów i odzieży powinien być traktowany w sposób indywidualny z dwóch powodów. Jest to po pierwsze kwestia odpowiedniego doboru rozmiaru, a po drugie oryginalności nabywanych produktów. Pamiętać należy, że osoby kupujące towary podrobione, również podlegać mogą odpowiedzialności karnej, np. w ramach oskarżenia o paserstwo nieumyślne. Cena produktu stanowiąca 20-30% jego wartości rynkowej winna być dla kupującego przestrogą i wskazówką, że towar ten pochodzić może z nielegalnego źródła. Czy zatem każda okazja jest powodem do niepokoju? Zdecydowanie nie. Towary dostępne w internecie z założenia są bowiem z racji stosowanego modelu biznesowego tańsze.

Pomocna przy wyborze zadawalającej oferty będzie porównywarka cen, a jeszcze korzystniejsze może okazać się skorzystanie z tzw. agregatora ofert. –Tak, jak w przypadku platformy www.1but.pl, która nie tylko automatycznie porównuje oferty wielu sprzedawców i proponuje klientom wybrany produkt w najniższej cenie, ale równocześnie pozwala kupować produkty od wielu dostawców przy pomocy jednego konta sklepowego. W przypadku porównywarki cen, w momencie wybrania konkretnego produktu następuje porównanie cen, jednak finalizacja zakupu następuje na zewnętrznej stronie sprzedawcy – wyjaśnia Piotr Przybylski.

Przewagą agregatora ofert jest również posiadanie aktualnych informacji o dostępności produktu i to w konkretnym rozmiarze (aktualność oferty liczona jest w minutach). Porównywarka cen, ze względu na swoją specyfikę, nigdy nie dostarcza tak aktualnej oferty, ani szczegółowych informacji na temat poszczególnych rozmiarów, co w przypadku butów i odzieży jest kluczowym parametrem. Również informacje o cenach podawane przez porównywarki czasem różnią się od cen widniejących na stronach sklepów, do których kierują.

– Klient każdorazowo nabywa obuwie po najniższej oferowanej cenie pod jednym adresem internetowym, a my gwarantujemy mu jednolite procedury zakupu (oraz zwrotów i reklamacji), a także bezpieczeństwo zakupów czyli to, że transakcja dokonana zostanie fachowo, szybko, profesjonalnie i z zachowaniem najwyższych standardów obsługi klienta – konkluduje Piotr Przybylski, członek zarządu Media Port sp. z o.o. (spółki będącej właścicielem platformy www.1but.pl).

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top